Kako lahko odbojkarske ekipe prevladujejo z 8-točkovnim napadom

Športnice

Raznolik prekršek je sestavni del vsake tekmovalne odbojkarske ekipe v dvorani. Če razširite možnosti svoje ekipe na mreži, ne boste samo povečali razmerja ubijanja, ampak tudi preprečili ugibanje nasprotnikovih blokerjev, kar bo pogosto povzročilo luknje v blokih in bo obramba zadnje ekipe v drugi vrsti plačala račun.

Najenostavnejši način, da zavedete nasprotnika, je, da svojim napadalcem dodate več žaljivih možnosti napada.

Kot večina ljudi ve, so v dvoranski odbojki trije udarci: zunanji, srednji in desni (ali šibki bočni). Vsak od teh položajev ima možnost spreminjanja hitrosti in tempa za številne zadetke na različnih točkah mreže.

Amaterske ekipe ali ekipe za začetnike se ponavadi držijo prekrška s tremi točkami, pri čemer postavljalec premetava visoke serije na zunanji, srednji ali desni strani mreže. Tem višjim nizom in počasnejšim napadom je enostavno slediti za obrambo, obrambi pa daje dovolj časa, da postavi dvojni ali trojni blok ter čas, da svoje obrambne strokovnjake v zadnji vrsti postavi dovolj časa, da poda dobro podajo .

Kot žaljiva ekipa to ni idealno. Kar se boste danes naučili, je razčlenitev različnih vrst nizov za vsak položaj zadetka, kar bo vašemu prekršku v prvi vrsti dodalo večji del in raznolikost.

Sistemi odbojkarskih napadov so številčno razčlenjeni. Tu boste videli, kaj vsaka številka pomeni za vsak položaj zadetka glede na višino in tempo postavitve in položaja zadetka. Razlogi za številke so tako, da lahko vsak zadetek pokliče številko, tako da postavljalec natančno ve, kakšen komplet naj vrne in kam ga postavi za vsakega udarca.

Zunanji kompleti Hitter (OH)

5. - Pet set je zunanji komplet, nastavljen na nižji višini, kjer žoga 'umre' sredi antene. To pomeni, da ga mora postavljalec potisniti v hitrejšem tempu (vendar ne tako hitro kot tempo streljanja), tako da se žoga začne spuščati na tla, ko prečka srednjo do visoko oznako na anteni. Ta niz je mogoče zadeti po črti ali prečkati, dokler OH pravilno pristopi, da ujame žogo na vrhuncu, preden se začne spuščati.

4. - Štiri set je višje postavljena krogla (približno 10 čevljev v zraku), nameščena približno 3 čevlje desno od OH antene. To je počasnejši tempo, tako da se OH lahko preklopi z običajne platforme, ubere pristop, prebere obrambo in postavi žogo.

2. - Dve garnituri za OH naj bi bili postavljeni na mestu Middle Hitter, visoko, vendar za MH. To pomeni, da bo MH vstopil v niz 1 (ki ga bomo v nadaljevanju pojasnili v trenutku), medtem ko se postavljalec nastavi, kot da bo nastavil MH 1, vendar namesto tega vrže višjo žogo nekoliko za prihajajočim MH. Komplet mora biti približno 10-12 metrov v zraku, da lahko MH vstopi v hitro postavitev, ponaredi blokatorje, tako da, ko OH zadene niz 2, blokatorji že pristanejo, da blokirajo MH. 1.

Kompleti srednjih udarcev (MH)

eno - Enostavna kombinacija, znana tudi kot hitra, je hitra, postavljena le 1-2 metra nad mrežo. Čas za strelca v tem nizu je, da MH začne pristop, ko žoga prečka njihovo ramo. MH naj opazuje žogo, ko jim prečka ramo, nato pa se približa neposredno pred postavljača, hitro skače in maha navzdol. Če je pravilno izvedeno, postavljalec postavi žogo neposredno v vrsto z zamahom roke MH. Tempo je v tem nizu hiter, tako da OH in OPP blokatorji druge ekipe ne dobijo časa, da vstopijo, pri čemer ostane samo en blok, če sploh.

7. - Sedem nizov je podobno kot set 1 za MH, vendar je komplet neposredno za setterjem. Spet govorimo o hitrem pristopu, žoga je postavljena 1-2 metra nad mrežo in MH pristopi neposredno za postavljalcem. Spet zaradi hitrega tempa tega napada obrambni OH in OPP ne bosta imela časa, da bi vstopila za trojni blok. Medtem ko se blokator MH pogosto zavede, da postavljalec postavlja hiter 1 niz, se bo torej nastavil tako, da blokira pred setterjem, v resnici pa se MH približuje neposredno za setterjem, mreža pa ostane odprta za uboj.

3. - Trije niz je strelski niz, pri katerem žoga vozi približno 2 metra nad mrežo, preden jo MH napade. MH bo prilagodilo svojo izhodiščno točko pristopa naravnost od polovice med točko OH in MH. Tempo tega niza je hiter, kar pomeni, da se mora pristop udarca ujemati s tem. Set 3 za MH, če je narejeno pravilno, pomeni, da obramba ne sme biti ovirana.

9. - Devet nizov je enak niz za MH in desni bočni (OPP). Toda pristop, napad in stik z žogo so med obema udarcema različni. Komplet 9 je zadnji komplet, ki je nameščen visoko (10-12 ') blizu desne antene (zatiča). MZ 'lovi' postavljeno in jo trešči kot drsnik (odide z leve noge) in udari čez križ ali črto. Pomembno je, da strelec OPP ve, da MH kliče in gre ven za 9 niz, tako da ne bosta šla na isto žogo. Zato se ta napad pogosto izvaja večinoma takrat, ko napadalna ekipa vodi s 5: 1 in je postavljalec v prvi vrsti.

Desna stran, a.k.a Kompleti nasproti Hitter (OPP)

9. - Kot smo že omenili, je komplet OPP in MH devet enak. Vendar pa bo OPP pristop sprejel zunaj igrišča (znotraj ali blizu razpršenega traku, označenega 10-metrskega podaljška). Ideja kompleta 9 za udarca OPP je, da se postavi visoko in da lahko zadene zgoraj in čez blok do globokih zadnjih kotov.

7. - Podobno kot pri 7-ih za MH, je tudi ta postavljen neposredno za postavljalcem približno 1–2 metra navzgor, običajno bo hiter OPP zahteval 7, saj MH kliče 9, tako da se njihove priletne poti križajo in zmedejo. obramba pušča nič blokad in široko odprto mrežo.

Vse te možnosti udarjanja je mogoče poučevati na kateri koli ravni. Trenutno te možnosti vodim z mojo ekipo za oddelke za ženske oddelka II, vendar sem jih uspešno poučeval tudi na nižjih in srednjih šolah.

Pri poučevanju žaljivih različic obstaja veliko koristnih orodij za ustvarjanje vizualne predloge za vaše igralce. Z rezanci v bazenu (z navojem skozi mrežo) sem označeval točke zaustavljanja ali približevanja za postavljalce in udarce ter se učil in razumel postavitev žoge ter vzorce pristopov. Gumijaste talne pike so odličen način, da udarcem pokažete, kje naj začnejo pristop in pod kakšnim kotom, ter označijo mesta za postavitev in pristanek za postavljene žoge.

Vendar pa je za vaše igralce najpomembnejše, da se naučijo uspešno izvajati ta razširjeni napad na 8 točk, je delo z nogami.

kakšne so dimenzije profesionalnega košarkarskega igrišča

Če postavljači dejansko postavljajo noge pod prelaz in kvadratajo ramena do cilja, lahko te možnosti udarcev izvajajo skoraj od kjer koli blizu 10-metrske črte.

Naloga udarca pa je, da si lasti, osvaja in si zapomni korake za delo z nogami, da lahko zdrobi sete ob pravem času in v mreži. Prepričajte se, da s svojimi udarci razbijete noge. Pri vsakem zadetku prehoda se prepričajte, da ste zadeli naslednje:

• Kje na igrišču začnejo s svojim pristopom?
  • Kako hiter naj bo njihov pristop k mreži (ali postavljalcu)?
  • Bi morali skočiti z dveh metrov ali pa tek na toboganu in z enega?
  • Ali bo njihov zamah roke naravnost navzdol ali čez telo?

Vse to so pomembne podrobnosti za ekipno obvladovanje 8-točkovnega prekrška. Če pa se pravilno izvede in temeljito vadi, bo vaša ekipa s tem pristopom nedvomno začela z več ubijanjem in več zmagami.